Erzincan Yatırımları

ERZİNCAN DEMİRYOLU YATIRIM BÖLGESİ OLDU
DSC09501Erzincan’da demiryolu ile hem yolcu hem de yük hizmetlerinin verimli ve etkin bir biçimde sürdürülebilmesi için Ak Parti hükümetleri döneminde 92 milyon 620 bin TL yatırım yapıldı. Önümüzdeki dönemde hayata geçecek büyük projelerle hem Erzincan’ın hem de bölgenin gelişimi hız kazanacak.

Toplam 226 km’lik demiryolu ağı bulunan Erzincan il sınırları içerisinde yıllık 120.000 yolcu trenle seyahat ediyor. Diğer taraftan yıllık 500.000 ton yük taşıması gerçekleştiriliyor. Trenle yük taşımacılığı ağırlıklı olarak Elazığ, Erzurum, Sivas ve Karabük illerine yapılıyor.

 

SİVAS-ERZİNCAN HIZLI DEMİRYOLU PROJESİ 

DSC_0143 4,5 Milyar TL Proje Bedeli ile yapımına başlanacak proje ile çift hatlı, elektrikli ve sinyalli demiryolu yapılacak. Erzincan tüm Türkiye’ye hızlı trenle bağlanacak.

Sivas-Erzincan demiryolu projesi Doğu-Batı koridorunun devamı niteliğinde olan ve Kars-Tiflis Demiryolu Projesi’ne bağlantı sağlayarak tarihi İpek Yolu’nu yeniden canlandırılacak.

Sivas-Erzincan Kesim 1 (50 km) altyapı inşaatı yapım işinin ön yeterlilik ihalesi 28.01.2014 tarihinde yapıldı. Değerlendirmeler devam ediyor. Diğer kesimin uygulama proje çalışmaları hızla devam ediyor.

2015 yılında başlayacak projenin planlanan bitiş tarihi 2020.

Hızlı Tren Hattı Sivas ‘tan itibaren Hafik, Zara, İmranlı, Refahiye, Kemah istasyonları sonrasında Erzincan’ımıza ulaşacak.

Erzincan’a gelecek Hızlı Tren hattının toplam uzunluğu : 246 km.

Toplam tünel adedi : 38

Tünel uzunluğu  :   70.840 m.

Toplam viyadük adedi / uzunluğu :  47 / 17.390 m

İstasyon Adedi  :  7 adet

ERZİNCAN-ERZURUM-KARS DEMİRYOLU PROJESİ

Diğer taraftan Erzincan doğusuna da hızla bağlanacak.  414 km uzunluğundaki yeni çift hatlı Erzincan-Erzurum-Kars projesini 2015 Yılı Yatırım Programında Etüd-Proje olarak yer almış olup Proje Tutarı 10 milyon TL dir.

DSC_2813Erzincan’da tüm demiryolu yenilendi

Erzincan’ın 77 yıldır el değmemiş demiryolu hatları tamamen yenilendi. Hem tren hızları arttı, hem de seyahat konforu sağlandı. Klimalı hale gelen yolcu trenleriyle seyahat artık bir zevk…

Erzincan Gar artık yepyeni

158 yıllık demiryolu mirasını korumak amacıyla, gar ve istasyonlar aslına uygun bir şekilde modernize edildi. Taş işçiliğinin en güzel örneklerinden olan Erzincan Gar 77 yıl sonra yapılan yatırımlarla aslına uygun olarak restore edilerek kentin cazibe merkezlerinden biri haline getirildi.

Erzincan demiryolu sanayisinin kalbi oldu

Demiryolu sektörümüzü dışa bağımlılıktan kurtarılması amacıyla, yerli ve yabancı özel sektörle işbirliği yapıldı. Bu kapsamda VOSSLOH/Almanya firması ile yapılan görüşmeler sonucunda Erzincan’da Ray Bağlantı Elemanları Fabrikası kuruldu. Şehrimizde ki bu fabrika Yurt içi ihtiyacı karşıladığı gibi 17 farklı ülkeye de ihracat yapmaktadır.

TCDD’nin yanı sıra raylı sistemle ulaşımı sağlayan belediyelerin ihtiyacını karşılayan fabrikada 55 kalifiye eleman istihdam edilmektedir.

Organize Sanayi Bölgesi Demiryoluna bağlandı

Önem verdiğimiz diğer bir konu ise üretim merkezlerinin ana demiryolu ağına bağlantısının sağlanmasıydı. Bu kapsamda Erzincan sanayisinde önemli yer tutan Erzincan Organize Sanayi Bölgesini 4,5 km’lik iltisak hattı ile ana demiryolu hattına bağladık.

Erzincan’da hemzemin geçitler çözüme kavuştu

Erzincan’ımızda birçok hemzemin geçit korumalı hale getirilerek yolculuklar daha güvenli hale getirildi.

Erzincan Demiryolu Eğitim üssü oldu

Demiryolu sektörünün artan nitelikli insan gücü ihtiyacını karşılamak amacıyla, Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK’le işbirliğine gittik.

Bu kapsamda Erzincan Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi bünyesinde Raylı Sistemler Teknolojisi bölümleri açıldı.

Yine, YÖK işbirliği ile, Erzincan Üniversitesi Refahiye Meslek Yüksek Okulu’nda Raylı Sistemler Yol Teknolojisi ve Raylı Sistemler Elektrik-Elektronik Teknolojisi ile Raylı Sistemler İşletmeciliği programları açıldı.

Bugüne kadar Raylı Sistemler Teknolojisi Alanından Erzincan Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nden 282, Erzincan Üniversitesi Refahiye Meslek Yüksek Okulu’ndan da 99 mezun verilmiş, bunlardan KPSS’ye giren ve Kuruluşumuzun koşullarına uygun olan birçoğu Kuruluşumuzda istihdam edildi.

Diğer yandan, yaptığımız protokol çerçevesinde Erzincan Üniversitesi Kuruluşumuz  personeline yönelik olarak “Uzaktan Öğretim Ön Lisans Eğitime” başladı.

Yüksek Hızlı Tren Çağı ve Erzincan… 

2003 yılından itibaren hükümetimizin demiryolu öncelikli politika izlemesiyle birlikte, köklü bir değişim ve dönüşüm süreci başlamış, bunun yansımalarını Erzincan’ımız da hissetmeye başlamıştır. Bu kapsamda ;

Ankara-Sivas YHT Projesiyle entegre Sivas- Erzincan Yüksek Hızlı Tren Projesi tamamlandığında, Ankara-Erzincan arasındaki yaklaşık 19 saat olan demiryolu seyahat süresi 3,5 saate düşecektir. Bir başka deyişle, Ankara’dan Konya’ya, Eskişehir’e Bursa’ya, İstanbul’a kadar Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde gurbetlik çeken Erzincanlılar, günübirlik memleketlerine seyahat etme imkanına kavuşacaktır.

Erzincan’ımızın kaderini değiştirecek olan diğer proje,  inşası  devam eden Kars-Tiflis-Bakü Demir İpek Yolu Projesi’dir. Erzincan, Türki Cumhuriyetleri başta olmak üzere Avrupa’dan Kafkasya ve Uzak Doğu’ya kadar uzanan hattın en önemli duraklarından biri olacaktır.

2015 yılı sonunda kademeli olarak işletmeye alınması planlanan hattın ilk yıl 1 milyon yolcu ve 6,5 milyon ton yük taşınması planlanıyor.  İlerleyen yıllarda ise 3 milyon yolcu ve 17 milyon ton yük taşınması hedefleniyor.

Erzincan Demiryolu ile ülke kalkınmasında lokomotif işlevini görüyor.

Bu çalışmalarımızda demiryollarına destek olan Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza ve Sayın Bakanımıza şükranlarımı arz ediyorum.

 

 

golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet doudoune moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler pas cher piumini moncler outlet piumini moncler outlet piumini moncler outlet piumini moncler outlet piumini moncler outlet piumini moncler outlet